Přehled tématického focení a fotogalerie

Marian Vaņáč, fotogalerie děti

Děti

Při focení dětí kladu velký důraz na přirozenost a citlivý přístup. Upoutat dítě a získat pro spolupráci je mimořádně důležité, stejně jako to, aby se cítilo pokud možno uvolněně. V této oblasti mám mimořádné zkušenosti díky dvouleté spolupráci s časopisem Miminko. U focení dětí platí desetinásobně, že trpělivý přístup růže přináší :-)

Je dobré, aby dítě, které přivádíte do ateliéru bylo odpočaté a tím pádem nebylo rozmrzelé a uplakané. Určitě s sebou vezměte nějakou blíbenou hračku, hrkávku, nebo cokoli, na co bude dítě pěkně reagovat a čím můžete snadno upoutat jeho pozornost. Nebude na škodu vzít také více kousků oblečení, případně nějakou hračku nebo rekvizitu, která se vám líbí a chtěli byste ji mít na fotce. V ateliéru mám samozřejmě připravené různé hračky a doplňky, které na fotce vypadají dobře. Pro starší děti nabízím také možnost vyfotit se s jejich domácími mazlíčky.

Marian Vaňáč, fotogalerie svateb

Svatby

Svatba je pro každého mimořádná a neopakovatelná událost a fotky jsou (kromě případného videa) to jediné, co vám z ní zůstane a bude vše připomínat. Od rána až do večera vás na ní budu provázet s maximálním profesionálním nasazením. U portrétního focení vás nebudu lámat do příliš složitých křečovitých póz, najdu pro vás místa s co nejlepším přirozeným světlem podpořeným odraznou fólií. Je to obrovský rozdíl proti přímému blesku, který žel mnozí svatební fotografové používají i při portrétech a zapomínají, že blesk je dobrý sluha, ale zlý pán.

Při reportáži budu vyhledávat výjimečné momenty, abyste se ještě po letech mohli zasmát i zamyslet. Věřte, že i desetina vteřiny může být u akční fotky obrovský rozdíl mezi výjimečným a průměrným záběrem.

Fotografie se vždy snažím dodat do týdne a poctivě na nich pracuji. Následné zpracování vždy zabere mnohonásobně víc času než nafocení, ale na výsledku je to opravdu znát.

Podle zkušeností různých zákazníků, kteří si u mně po svatbě nechávají vyvolávat fotky vím, že nechat si nafotit svatbu od známého, který „dobře“ fotí, nemusí vždy být úplně nejšťastnější volba. Svatba chce reportážní zkušenosti stejně jako schopnost najít dobré světlo, místa, mít kreativní nápady a cit pro prostředí, pokud možno zachytit ze správného úhlu všechny důležité okamžiky a taky vědět, kdy zmáčnout spoušť... To všechno chce zkušenosti a talent, který žel není schopen nabídnout ani každý profesionální fotograf...

Marian Vaņáč, fotogalerie děti

Focení s Janou

Zvu vás do galerie, kterou jsem nafotil s Janou, která mi tvrdila, že nikdy nebyla v ateliéru. Uvidíte, že i během jednoho focení se dá udělat celá řada velmi pestrých snímků...

Marian Vaņáč, fotogalerie portréty a modelky

Portréty a modelky

Portrétní fotky jsem ochotný a schopný udělat v ateliéru i exteriéru.

Ateliér má výhodu v tom, že nabízí úplné soukromí, není potřeba přenášet žádné vybavení a vždycky docílíme téměř ideálních světelných podmínek bez ohledu na denní dobu. Primárně se zaměřuji na bližší portréty, aby maximálně vynikl obličej, ale samozřejmě můžeme nafotit i celou postavu. Poradím vám, jak se tvářit, uvolnit a postavit, abyste vypadali, co nejlépe a nejpřirozeněji. Můžete si samozřejmě vybrat z různých fotopozadí to, které vém bude nejlépe vyhovovat a není problém pozadí v průbhěbu focení měnit.

Exteriérové focení je možé realizovat buď zcela bez zábleskové techniky jenom za vyžití přirozeného světla, „stínících“ a odrazných fólií a podobného „lehkého“ vybavení. Zde kladu důraz na to, abyste vynikli nejenom vy, ale také okolí. Druhou možností je využití záblesků, které jsou mimořádně zajímavé obzvlášť za dne v kombinaci se slunečním světlem. Díky mobilnímu zdroji enerigie můžeme fotit prakticky na jakémkoliv místě...

Pro modelky nabízím možnost nafotit také zajímavé fotky pro book, který je nedílnou součástí kariéry každé dívky, která to s modelingem myslí opravdu vážně. Špičková přirozená retuš je u těchto snímků samozřejmostí.

Zřejmě jako jediný v Uherském Hradišti nabízím možnost nafotit vás přímo v zahradě za ateliérem, která je pro tyto účely speciálně upravena. Ušetří se hodně času s přenášením techniky i dopravou a focení je tím pádem velmi dobrým kompromisem mezi ateliérovým a venkovním focením.

Marian Vaņáč, fotogalerie reportáž

Reportáž

Reportáž je pro mě osobně královnou fotografie. Dokáže ukončit války a přinést jídlo do oblasti hladomoru, pomoct všude tam kde je potřeba. Nebo jenom zachytit vzpomínky. Je přímá a pravdivá, nebo by měla být... bez manipulací ze strany fotografovaných, fotografa nebo grafických editorů.

Mám reportáž moc rád právě pro její upřímnost. Často získá na své hodnotě v průběhu let. Dobrý reportážní fotograf by měl být ve správný okamžik na správném místě a vědět, kdy má zmáčknout spoušť. Zachytit příběhy, podstatu věci, vztahy mezi lidmi. Reportáž kterou momentálně fotím nejčastěji je ta svatebení, má svoji hodnotu, a i když je v očích svatebčanů trochu zastíněna portrétním focením, zůstává pro mě osobně stejně důležitá právě pro svoji spontánost a hloubku.

Marian Vaņáč, fotogalerie krajiny a art

Krajiny / Art

Vždycky když jdu fotit do krajiny, najdu v ní pohodu a klid. V této životní etapě nemám čas prochodit ročně tisíce kilometrů, vracet se několikrát na jedno místo a čekat na tu jedinečnou neopakovatelnou minutu, kdy je nejkrásnější světlo. Ale i tak mám z focení krajiny radost. Obrovskou zábavu jsem si užil při luminografii (viz. fotky se speciálními světelnými efekty). V průběhu studia Photogenie jsem se spolužačkami Olgou Fučíkovou a Helenou Konečnou nafotil různé luminografické snímky a holky jsou spoloautorkami všech luminografických záběrů v galerii.

Pokud byste po některé fotografii z této galerie toužili, můžu vám ji dodat až do velikosti 150cm zhotovenou na fotopapíře nebo plátně. (Velké formáty nejsou u některých záběrů možné.)

Marian Vaņáč, fotogalerie obrazy a malby

Obrazy / Malby

V galerii jsou práce mojí sestry – malířky – Jany Válkové. V současné době pracuje jako učitelka ZUŠ Rudolfa Firkušného v Napajedlích. Pokud byste měli o její tvorbu větší zájem, kontaktujte mě prosím.