O fotografovi

S fotografováním jsem začal již na základní škole. Byly to první pokusy s nějakým východoněmeckým přístojem, který měl místo expozičních časů obrázky sluníčka, polojasna a mráčku.

Na střední škole jsem přesedlal na serióznější stroj :-) Zenit, jehož objektiv kreslil o poznání lépe, ale měl nějakým způsobem pokaženou závěrku a nešlo s ním fotit časem delším než 1/60 vteřiny. A potom již následovala digitální éra.

Byl to pro mě opravdový přelom. O zrcadlovce s 6 megapixely za půl milionu Kč jsem mohl jenom snít, ale v okamžiku kdy Olympus začal prodávat utrazoomový foťák C-2100 s desetinásobným přiblížením, stabilizací obrazu a 2,1 Mpix snímačem za zhruba 22.000 Kč místo cca 50.000 dal jsem za něj všechny peníze, které jsem vydělal na předvánoční úmorné brigádě (prodej výprodejových CD v ukrutné zimně ve stanu před Carrefourem...) a mohl jsem fotit a fotit a fotit bez nákladů za kinofilmy.

Potom na krátko následoval digitální kompakt od Canonu a této značce už jsem zůstal věrný.
Dnes fotím v podstatě tím nejkvalitnějším vybavením, které obrazově v zrcadlovkách Canon nabízí...

Absolvoval jsem brněnskou fotoškolu PhotoGenii, kde jsem se pod vedením Honzy Suchardy a mnohých dalších učitelů dozvěděl o fotografii mnohem víc. Od krajiny přes reportáž až po focení modelek za využití studiových záblesků v interiérech i exteriérech.

Ještě před studiem jsem ale začal spolupracovat s měsíčníkem Miminko, kde jsem se zhruba na dva roky stal jejich hlavním fotografem. V časopise mi pravidelně vycházela fotoškola zaměřená na focení dětí a zároveň jsem udělal stovky ilustračních záběrů, miminek, těhulek i starších dětí na objednávku.

Co se týká focení v přirozeném světle velice na mě zapůsobil týdenní kurz v Lednici s Jiřím Turkem – špičkovým módním fotografem, který mi pomohl vrátit se zpět ke kořenům a znovu objevit kouzlo a moc slunečního světla. Naučil jsem se „vidět“ dobré přirozené trůrčí světlo pro portrét, brát do něj lidi a fotit je...

Pořád jsem na cestě, ne úplně na začátku, ale ani zdaleka na konci. Na cestě která mě neustále fascinuje, překvapuje a baví. Rád se s vámi na té cestě potkám a jsem si jistý, že si odnesete záběry, ke kterým se budete celý život vracet...Marian Vaňáč - fotograf, se srdečným a profesionálním přístupem.


Moje úspěchy


Oceněná série svatebních fotografií v soutěži Asociace profesionálních fotografů ČR


První ročník fotografické soutěže pro profesionální i amatérské svatební fotografy. Soutěž probíhála od 30.11.2014 do 31.1.2015. Ceny vítězům byly předány 26.2.2015.
Všem soutěžícím děkujem za účast a přejem spoustu radosti z fotografie.

Petr Pelucha, Tomáš Bačík, organizátoři 1.ročníku soutěže

"Asociace profesionálních fotografů České republiky uvítala možnost podílet se na organizaci soutěže Svatební fotografie roku jako partner a garant kvality.
Naše možnosti sledovat scénu svatební fotografie jak v Evropě, prostřednictvím Federace evropských fotografů (FEP), které je naše národní asociace členem, tak v USA, kde máme profesní vazby, nás inspirovala k úvahám o nutnosti tuto fotografickou disciplínu přiblížit světovým trendům. Jsme přesvědčeni, že tato soutěž přispěje ke zvýšení prestiže české svatební fotografie jako hodnotné i dobře hodnocené fotografické tvorby. Bylo pro nás příjemným překvapením, že většina z více než 500 fotografií přihlášených do prvního ročníku soutěže Svatební fotografie roku v ČR měla nadprůměrnou až výbornou úroveň. Je evidentní, že přichází nová generace autorů, díky nimž se česká svatební fotografie svojí úrovní blíží světové a snad ji i pomalu dotahuje. Oceněným autorům gratulujeme a domácí svatební fotografii přejeme pokračování v tahu, pro který je příznačná vzrůstající tendence živého a empatického přístupu, ochota investovat více než specifikuje zadání i vysoká kvalita zpracování”.
Těmito slovy se o letošní soutěži vyjádřili zástupci poroty z řad správní rady Asociace profesionálních fotografů ČR.
Největší úspěchem vždycky je, když se svatba podaří. Všechno je sladěné a klape. Panuje pohodová atmosféra a vy máte chuť se fotit. Potom jsou skvělé fotky, z kterých budete nadšení, zaručené.

Každému se někdy podaří úžasný záběr, bez ohledu na to zda fotí mobilem nebo zrcadlovkou a jestli focení rozumí. Vaše svatební fotky, by ale určitě neměly být dílem náhody. Profesionálního fotografa si zvete proto, aby těch skvělých záběrů bylo co nejvíc.

Na tomto místě vám představuji snímky Evy a Františka. Záběry byly pořízené podle jejich představy ve výrazném stylu za použití silnějších zábleskových světel. Tyto snímky získaly nejvyšší ocenění v soutěži Svatbní fotografie roku - Česká republika 2014 - jakožto nejlepší svatební série fotek.

Každá série fotek má svůj příběh, logiku i styl a nevznikne pouze shodou šťastných konstalací hvězd. Proto si takového ocenění velice vážím. Nemusíte se bát, vzpomínky na vaši svatbu jsou v dobrých rukou a nejsou dílem náhody.

Marian Vaňáč